Ginekologia
Prowadzenie ciąży
Prywatne prowadzenie ciąży jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, gdyż dzięki temu Pacjentki mają lepszą jakość opieki (krótsze terminy oczekiwania, lepszy kontakt z lekarzem). Prowadzenie ciąży obejmuje cykl wizyt u lekarza ginekologa od momentu stwierdzenia ciąży do momentu ostatniej wizyty przed porodem.
Prowadzenie ciąży
Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta u ginekologa odbywa się zazwyczaj po 1-2 tygodniach po terminie spodziewanej miesiączki. Jej celem jest potwierdzenie zajścia w ciążę oraz jej prawidłowej lokalizacji w jamie macicy. Podczas wizyty lekarz przekaże również kwestię suplementacji witaminami oraz zakresu i form dozwolonej aktywności fizycznej. Ostatnią kwestią będzie zlecenie wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Standardowo są to:
- grupa krwi (z określeniem czynnika Rh);
- morfologia krwi;
- badanie ogólne moczu;
- TSH;
- glukoza na czczo;
- badania infekcyjne: WR, HBsAg, HCV, HIV, przeciwciała w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii (CMV) i różyczki.
Prowadzenie ciąży
Kolejne wizyty i badania
Przy ciąży bez powikłań, wizyty odbywają się co 4 tygodniw w I i II trymestrze ciąży oraz co 4 tygodnie w III trymestrze ciąży. Przed każdą wizytą Pacjentka jest ważona i ma mierzone ciśnienie tętnicze.
W ciąży wykonuje się 3 razy badanie USG, które odbywają się w 12, 22 oraz 32 tygodniu ciąży. Poza tym, co wizytę wykonuje się badanie ogólne moczu. Co drugą wizytę wykonuje się morfologię krwi. Trzy razy podczas trwania ciąży sprawdza się obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie (o ile nie wykryto ich podczas pierwszego badania) i przeciw krwinkom czerwonym (w przypadku kiedy Pacjentka ma grupę krwi Rh-). Przed samym porodem wykonuje się ponownie część badań infekcyjnych.
W ciąży wykonuje się również testy skriningowe. Mają one na celu wyszukanie wśród Pacjentek osoby, które mogą mieć określone problemy podczas ciąży. Dodatkowo, po 35 tygodniu ciąży pobierany jest wymaz z przedsionka pochwy i kanału odbytu w kierunku nosicielstwa paciorkowca gr B.
Zobacz również
Pozostałe usługi
Kolposkopia pozwala wykryć zmiany przednowotworowe, wczesne postaci raka szyjki maciki i infekcji HPV.
Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem podczas diagnostyki raka szyjki macicy.
Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która polega na niekontrolowanym popuszczaniu moczu.
Raz do roku, każda kobieta w wieku rozrodczym powinna odwiedzić swojego ginekologa.